Курісове: відновлення туристичного потенціалу

IMG 1087

IMG 1100

IMG 1109

IMG 1116

IMG 1118

IMG 1138

IMG 1154

IMG 1170

IMG 1178

IMG 1187

IMG 1219

IMG 1227

IMG 1232

IMG 1246

У п'ятницю, 16 липня, конкурсна комісія оглянула останнього претендента від Березівського району на участь у обласному конкурсі "Найкращий сільський населений пункт з благоустрою Одеської області" – село Курісове.

Оскільки у цьому селі проживали одеські поміщики, етнічні греки Куріси, то багато об'єктів сільської інфраструктури мають своє історичне значення. Родина мала багато земельних угідь в Російській імперії, займалася вирощуванням  сільськогосподарських культур. У цьому селі Куріси збудували медичні установи – звичайну лікарню для людей та ветеринарну лікарню з дотриманням тогочасних вимог. У громаді шанують історію, тому всі об'єкти історичного значення стараються берегти та розвивати в силу можливостей.

На початку члени комісії поспілкувалися з представниками місцевої влади: старостою села Валентином Григоржевським та секретарем сільради Наталією Бугайчук.

На території даної громади знаходиться 5 памятників архітектури, біосферний заповідник з рідкісними видами тварин, ландшафтний парк "Коса Стрілка", Петрівський аграрний коледж, який добре відомий в Україні. Як відмітила секретар сільради, розвиток туризму планується зробити одним з пріоритетних напрямків розвитку Курісівської громади. Незважаючи на те, що громада немає інвестиційної історії, у сільраді сподіваються на відновлення історичних пам'яток та розвиток туризму. Цікаво, що девізом громади є девіз родини Курісів – "Да будет правда".

Так, серед проектів громади, які будуть втілюватися у майбутньому – стилізовані під замки зупинки громадського транспорту. Нещодавно Курісове постраждало від рясних опадів, кілька вулиць села були підтоплені. Також постраждали сільськогосподарські угіддя. На разі у селі завершується ліквідація наслідків стихії.

Громада представила членам комісії відеоролик-презентацію Курісівської громади. У відео були показані пам'ятки архітектури, що знаходяться у Курісовому.

Після цього члени комісії оглянули дитячі яслі-садок "Джерельце". Його відвідує 61 дитина. У садку працює 15 техпрацівників та 8 педагогів, на кухні встановлення нове сучасне обладнання, садок опалюється газом. У Курісівській лікарні працює один лікар. За сумісництвом він веде прийом у Каїрському ФАПі. За нормами на громаду з населенням 7800 жителів має  бути 3 лікарі, тому зараз існує нехватка лікарських кадрів. У медзакладі першочергове потребує заміни дах. Наступним відвідали Курісівській заклад загальної середньої освіти. В школі навчається 319 учнів.

У навчальному закладі функціонує сучасно обладнана їдальня, великий спортзал. На базі школи функціонує краєзнавчий музей та світлиця, у яких зібрані унікальні експонати, пов'язані з історією Курісівської громади. Поряд зі школою знаходиться приміщення церковно-приходської школи, побудованої у 1825 році. На шкільній території обладнані сучасні футбольне та баскетбольне поля. Сніданок у їдальні коштує в межах 20 грн.

У Будинку культури розташована сільська бібліотека, Болгарська недільна школа та приміщення гуртків. Зала Будинку культури розрахована на 400 осіб. Місцевий Свято-Покровський храм збудований у 1824 році. За свою майже 200-річну історію він пережив чимало перипетій, Дана є пам'яткою архітектури місцевого значення.

Чимало цікавих фактів з історії села членам комісії розповіла гід – історік-краєзнавець, працівник відділу освіти Курісівської громади Тетяна Іванівна Циня.

Наприкінці комісія оглянула головну  місцеву туристичну пам'ятку – замок Курісів. На даний момент Палац-садиба знаходиться у процесі реконструкції. Свого часу там знаходився заклад освіти. Під замком є три підземних ходи (нині вони зачинені через ризик обвалу), тут збудована арка в мавританському готичному стилі. У палаці розташовано 78 кімнат, був домашній театр (у ньому виступав відомий український композитор, піаніст Микола Лисенко). У бібліотеці палацу знаходилось 100 екземплярів рідкісних книг з бібліотек Анни-Антуанетти, Катерини Другої та інших царських палаців. На території маєтку були розташовані парки, оранжереї тропічних рослин, ботанічний сад, тут досі збереглися парадний та каретний під'їзди до будівлі.

Під час будівництва палацу застосовувалися прогресивні для того часу технології. Він не опалювався взимку через те, що у простінках закладався комиш, а у покритті підлоги використовувалося просо. Тут трималося велике господарство, були розвинуті садові та господарські угіддя. На території палацу знімали кіно – багатосерійний фільм "Любимые женщины" (телеканал Інтер) та кінофільм "Осенние свадьбы" (кіностудія "Мосфільм"). Нині на території садиби знаходиться невеликий зоопарк з павлінами, страусами та іншими тваринами.

Палац постраждав під час Першої Світової війни (у нього влучив бойовий снаряд), а у 1990 році будівля зазнала значних пошкоджень під час грози. Блискавка влучила у дах будівлі, через що була знищена покрівля. Внаслідок цього будівля почала руйнуватися, сильно постраждали перші поверхи садиби. Зараз відновити цей унікальний палац  взялися приватні інвестори. Після реконструкції на території садиби планують відкрити тематичний музей.

Контактна інформація

Телефон:(048-56) 2-10-48
Адреса: 67300, Одеська область, м. Березівка, пл. Т.Г. Шевченка, 1
E-mail: rberezivka@ukr.net

Календар новин

<< < Жовтень 2021 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31